K aktivitám frýdecko-místeckého Faunaparku patří pořádání zajímavých přednášek a besed o světě, zvířatech, historii, i o dalších tématech, většinou se konají ve stodole Faunaparku. V červnu pozvali místního novináře a fotografa Jana Smekala, aby spolu s rodilým Kubáncem Josém Garcíou, žijícím u nás, vyprávěli o své třítýdenní výpravě na Kubu.
Jan Smekal umí na fotografiích zachytit hezká místa ve svém okolí, často profesionálně dokumentuje sportovní události, život ve městě nebo cesty do zahraničí. Nedávno vydal se známým místním knihkupcem Janem Becherem fotografickou knihu o Frýdku-Místku, kde komplexně zachytil život v našem městě. Hezké snímky z Kuby byly hlavním pilířem celé přednášky, své objekty Honza často stihl vyfotit v pravý čas, v optimální kompozici.
Přestože José García už dlouho žije v naší zemi, má stále přehled o Kubě, protože ji pravidelně navštěvuje. Dokáže zájemcům zprostředkovat cestu na Kubu i s ubytováním a veškerým programem. Na přednášce se nebál takzvaný Ostrov svobody i zkritizovat, dokonce uvedl, že za Fidela Castra byl v zemi větší pořádek.
José cestuje na Kubu zhruba dvakrát za rok, letenka stojí dvacet tisíc korun. S Honzou a přáteli se tam vydali letos v březnu. Jak Kubánec uvedl, návštěva v délce tří týdnů je ideální, protože 19 dnů je dostatečný počet dní na to, aby turista navštívil nezajímavější města a místa a poznal Kubu trochu do hloubky. O své výpravě uvedli: „Byly to nádherné tři týdny, ve kterých jsme se vrátili v čase několik desítek let zpět. Kdo vycestuje tímto způsobem, zažije něco, na co bude ještě hodně dlouho vzpomínat.“
Přednáškou se prolínalo několik témat. Oba vyprávěli o svých zážitcích z cestování, aby si případní budoucí návštěvníci Kuby lépe udělali představu, co je může čekat, jakým problémům mohou na ostrově čelit. Je dobré vědět, že Kubánci mají na vše čas, na domluvená setkání chodí později, proto se na ně musí obvykle čekat, z našeho pohledu někdy i velmi dlouho.
Kubánci se snaží získat od turistů co nejvíce peněz. Jan Smekal vyprávěl o paní, která mu nabídla možnost vyfotit si město ze střechy svého domu a následně od něj požadovala peníze. Velkým problémem pro turisty je nedostatek potravin v obchodech, regály jsou doslova prázdné. Mnohdy nemají v pekárnách co vyrábět a prodávat, protože chybí mouka. Místní mají ale díky režimu jídlo zajištěné, funguje tam systém přídělů. Je to pravděpodobně jeden z důvodů, proč mnozí Kubánci nechtějí pracovat. K nástrahám pro turisty patří prodej doutníků. Je třeba vybírat pečlivě, protože místní někdy podvodně prodají prázdnou krabičku. Služby na ostrově jsou poměrně levné.
Honza a José vyprávěli o některých méně známých místech, zajímavých pro turisty z Evropy. Například Trinidad je krásné město, plné architektonicky zajímavých budov, přitom je velmi málo navštěvováno turisty. Kubánci zásadně k rekreaci nevyužívají pláže, i když je voda hodně teplá, proto jsou pobřeží ostrova prázdná. Dobré je tedy pobýt u moře, užít si luxus volného prostoru v exotickém prostředí.
Přednáška měla ovšem i slabší stránky, například byla málo připravená, chyběla jí struktura. Přednášející skákali z tématu na téma a posluchači občas nevěděli, kde to má hlavu a kde patu. Občas si Jan a José navzájem neladili, někdy nepochopili vzájemnou nahrávku na zajímavé téma. Vzhledem k tomu, že Honza nepřednáší často, byla beseda zvládnuta poměrně dobře.
Myslím, že Honza může být inspirací pro mnohé mladé lidi, kteří se chtějí pustit do práce v nové oblasti, získat novou dovednost. Pouští se do věcí s elánem, nebojí se a je schopen své úsilí zaměřit tak, aby se z něj stal profesionál. Tak se z něj stal známý novinář a (sportovní) fotograf a pokud bude pokračovat stejným způsobem, může z něj být i skvěle přednášející cestovatel. Nyní chystá na září další přednášku, tentokrát o své fotografické knize „Frýdek-Místek, tady jsem doma.“
Fotografie Jan Smekal