Napínavý dokument o boji za ochranu přírody promítali ve Faunaparku

Poslední dubnový pátek se ve Faunaparku sešli zájemci o ochranu přírody při promítání napínavého dokumentu o nelegální těžbě dřeva na různých místech světa. Autoři dokumentu sledovali protizákonný pohyb těžařů dřeva, kteří pro byznys ničili lesy a káceli stromy bez jakéhokoliv potřebného povolení. Loupežníci lesa byl první ze série podstatných angažovaných dokumentů, které se v letošní teplejší sezóně budou promítat v místním Faunaparku. Chystaná promítání jsou součástí projektu KinoDok, ten nabízí zajímavé filmy organizátorům z nevšedních míst.

Akce byla komorní, přišlo jen pár zájemců o dokument. Měl jsem ale pocit, že jsme jako diváci tak nějak sdíleli starost o svět a planetu. Fandili jsme reportérům, kteří usilovali odtajnit nezákonné a pro přírodu drastické praktiky podvodníků. Autoři dokumentu v zákrytu sledovali náklaďáky těžařů, někdy se účastnili v přestrojení za byznysmeny jednání s kšeftaři. Loupežníci lesa byl nejen angažovaný, ale i napínavý dokument.

Film byl kombinací naděje i smutku. Smutku z toho, jak jsou někteří pro zdar svého byznysu ochotni sáhnout svým protivníkům na život. Na druhou stranu ukázal, že změny je možné docílit. Investigativní novináři mohou opravdu změnit situaci, upozornit na škodlivost jednání lidí, kteří morálku neřeší, a zastavit ho.

Ruský dálný východ a Čína, Rumunsko, Jižní Amerika. Úvod filmu představil úspěch s bojem proti nelegální těžbě v Rusku, jejíž produkce byla prodávána v Číně. O boji proti těžařům v Rumunsku hovořila velká část filmu, i tady aktivisté nakonec uspěli. Závěr dokumentu ukázal, jak se proti přírodu ničícím praktikám postavili místní obyvatelé jižní Ameriky při masových demonstracích.

Promítání dalších zajímavých filmů bude ve Faunaparku probíhat až do začátku října. Příští projekcí bude dokument Zdola, jeho tvůrce a mimo jiné sociální pracovník se vydal se skrytou kamerou zaznamenat život bezdomovců v Česku. Promítání se uskuteční 15. května večer. Pořadatelům nebude vadit menší účast podobná minulé. „I kdyby na promítání přišel jeden jediný člověk a film ho zaujal, tak to není zbytečná práce,“ uvedl Petr Dvořáček, předseda spolku pro Faunapark ve Frýdku-Místku.

Faunapark se rozhodl spolupracovat při nabídce letošního – s nadsázkou – letního kina s organizací KineDok. Ta nabízí angažované dokumenty lidem, kteří se starají o zajímavé veřejné prostory. Kromě Faunaparku poskytují své filmy do různých knihoven, alternativních klubů a kaváren, do kláštera, ateliéru a galerie, na gymnázia a střední školy. Organizátoři filmové databáze vyzývají fanoušky zajímavých filmů, aby kolem sebe vytvořili komunitu podobně laděných lidí, kteří se budou pravidelně scházet u promítání. Pro své spolupracovníky mají připraven manuál plný podstatných informací.

O promítání filmů ve frýdeckém Faunaparku se postaral předseda spolku pro Faunapark Petr Dvořáček. Poprvé se s projektem KineDok seznámil v Orlovském klubu Futra, kde se promítal film o paliativní péči. Projekt Petra nadchnul tak, že se filmy rozhodl promítat i ve Faunaparku ve Frýdku Místku.

Komentáře:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *