Otakar Zemek: otužování je jednou z cest k pevnějšímu zdraví

Otakar Zemek žije v Dobré se svou ženou a dvěma dětmi již pět let. Uvedl o sobě: „těší mě, když můžu dělat lidem život lepším.“ Vede frýdecko-místecký klub otužilců, který má velké množství příznivců. Je mu padesát, kromě otužování rád plave, běhá, cvičí. Dříve se věnoval také jachtingu, windsurfingu, parašutismu a potápění,… sotva najde sport, který aspoň nezkusil. Povídal si se mnou nejen o zdravotních přínosech otužování.

Dříve otužování v ledové vodě praktikovali jen velcí nadšenci, mám pocit, že nyní se tento koníček stal velmi populárním. Je to tak, nebo se mi to jen zdá a náhodou mám ve svém okolí více lidí, kteří se začali otužovat? Pokud je aktivita opravdu populárnější, vítáš takovou změnu?

Otužování skutečně rok od roku získává na popularitě, má to hned několik příčin. Za prvé tento sport nyní dostává mnohem větší mediální prostor než tomu bylo dřív. Za druhé je třeba zmínit pana Wima Hofa, který je skutečným fenoménem. Pro otužování udělal přibližně to, co Arnold Schwarzenegger pro posilování – silným osobním příběhem inspiroval a stále inspiruje ohromné množství lidí po celém světě. Třetí důvod vidím ve snaze zodpovědných lidí pracovat na svém zdraví a lepší imunitě. Tuto změnu velice vítám, veřejnost už naši aktivitu nevnímá jen jako raritu a chápe, že otužování je jednou z cest k pevnějšímu zdraví.

Otužilci FM jsou ale unikátní v rámci celé republiky, nikde na žádném jiném místě se neotužuje pravidelně tolik lidí, jako tady u nás.

Zmínil jsi Wima Hofa. Někteří lidé mu příliš nedůvěřují. Když loni vystoupil na Colours of Ostrava, našlo se hodně jeho kritiků. Jak jeho osobnost i kritiku na jeho adresu vnímáš ty?

Wim Hof je výjimečně disponovaný jedinec, který, jak jsem řekl, hodně lidí inspiroval. Řekl bych, že mu byznys poněkud přerostl přes hlavu. Víc bych nějakou jeho kritiku rozebírat nechtěl.

Jaké zdravotní přínosy má otužování?

Přínosy má nejen pro zdraví fyzické, ale i duševní. Statisticky pojato, otužilci jsou méně nemocní než zbytek populace. Jednoduše: když vydržíš plavat v ledové řece, nenastydneš, když například půjdeš s mokrými vlasy vybrat ven poštovní schránku. Mnoha lidem ustoupí bolesti kloubů, mizí některé kožní problémy, dostaví se lepší spánek. Tělo rychleji regeneruje po jiném sportu, například po cvičení nebo po běhu. Z nemoci se otužilý člověk dostane rychleji než neotužilý. Cítíš se svěží na těle i na duchu.

Co bys poradil lidem, kteří si chtějí otužování vyzkoušet? Co si myslíš o studené sprše?

Bylo by zdaleka nejlepší začít 30. září 2023, kdy nám u jezu blízko hospůdky U Žida začíná pátá otužilecká sezona. Potkali byste tam vyšší desítky nadšenců, kteří Vám svojí přítomností značně zjednoduší první krok. Poprvé byste šli do vody se mnou a říkali byste, že to bylo mnohem snazší, než jste si bývali mysleli. Studené sprchy samy o sobě jsou jistě prospěšné. Na plavání v ledové řece Vás ale nepřipraví prakticky vůbec, naopak Vás mohou odradit…

Jsem rád, že se mohu účastnit tvých sportovních aktivit, ale v minulém roce, když jsem zatím jedinkrát vlezl do chladné vody, tak mne poté trochu škrábalo v krku. Co bys mi doporučil, aby se to neopakovalo? Nebo je to věc, se kterou je třeba počítat?

Zaprvé, korelace není kauzalita, takže stejně tak by tě mohlo škrábat v krku i bez té studené vody. Zadruhé, pokud by se to opakovalo, chce to dobu ve vodě ještě víc zkrátit, nekoukat na to, jak dlouho tam jsou ostatní. Ale, poprvé býváme ve vodě pár desítek vteřin, a potom není žádné škrábání v krku běžné, spíš to slyším naprosto výjimečně.

Nemáš strach, že někteří lidé nebudou dostatečně opatrní a poškodí si zdraví tím, že se v zimě nepřipraveni ponoří do ledové řeky? Vím, že o tomto riziku na svém webu mluvíš…

Na to, abys vstoupil poprvé do ledové řeky, která má, dejme tomu, dva stupně, žádnou zvláštní přípravu nepotřebuješ. Jak píšu na našem webu (www.otuzilcifm.cz), je dobré předem tento úmysl konzultovat s lékařem a v ideálním případě absolvovat ještě zátěžové EKG. Pokud jsou ale lidé zdraví, maximální možné riziko je, že cestou do vody uklouznou na ledu. Poprvé půjdou do vody se mnou, tak jim v případě nevolnosti, malátnosti, i jiných problémů, z vody pomohu a v případě potřeby poskytnu také nezbytnou první pomoc. Rád bych ale zdůraznil, že z téměř tisíce lidí, s nimiž jsem první ponor do ledové vody absolvoval, neměl problémy ještě nikdo.

Lidé často sportují proto, aby trochu shodili pár kilo ze své váhy. Můžeš doporučit nejlepší cestu k hubnutí?

Ano, na to jsem coby fitness trenér celkem kvalifikovaný. Takže, především je třeba upravit jídelníček, protože kila navíc jsou způsobena jen a jedině tím, že člověk jí víc, než potřebuje. A když se změna stravovacích návyků spojí se sportem, ideálně silovým cvičením, výsledek se dostaví.

Pomáháš zejména ženám se cvičením … můžeš to přiblížít?

Mám v Dobré dobře vybavené fitko, navíc mám spoustu zkušeností se cvičením, zdravou stravou a vším, co se zdravým životním stylem souvisí. Takže ženy, které u mně cvičí, dostanou nejen samotnou lekci v posilovně, ale společně pracujeme na plnění sportovních cílů každé jedné, ať už je to hubnutí, tvarování postavy nebo prostě jen snaha cítit se lépe.
Tady ještě musím dodat – vše, co pro lidi dělám, ať už je to organizované otužování, běh či cvičení, dělám vždy zcela zdarma, jen z nadšení pro věc.

Jak se daří tvému otužileckému klubu ve Frýdku-Místku? První verzi článku jsme vytvořili minulý rok v dubnu, jak se tvému spolku po uplynutí více než roku daří? A máš ty osobně nějaké další úspěchy v posledních týdnech při propagaci této aktivity?

Daří se nám lépe a lépe. Uspořádali jsme první otužilecký duathlon – závod v běhu a plavání v ledové vodě. Také už lidé v našem městě vnímají otužilce jako něco, co k městu patří, plavat chodí stále víc lidí. A ještě přibyla jedna nová aktivita, začal jsem jezdit po obcích v okolí na besedy o otužování, kde těm, kdo mají zájem, odpovídám na otázky kolem zimního plavání. Mnozí s námi potom opravdu začínají v zimě plavat.

Těšíš se na podzim, na další začátek otužilecké sezóny? Jak se připravuješ na svou veřejnou besedu ve Faunaparku, která se blíží?

Velmi moc se těším, 21. září od 17 hodin řeknu všem, kdo mají zájem, jak se otužovat, aby je to bavilo, a pozvu je na zahájení sezony, které se bude letos konat 30. září. Nepřipravuji se nijak, já tímhle sportem doslova žiju, takže dokud se lidé ptají, odpovídám, a baví mě to.

Jak si užíváš léto, respektive co dělají otužilci v létě?

V létě se scházíme k další dost výjimečné aktivitě, běháme Válcovenské schody. V sobotu v devět hodin se nás schází většinou patnáct až dvacet, abychom třicet minut běhali nahoru a dolů po Válcovenských schodech. Je to 229 schodů, ty vedou krásným lesem. Běh je ojedinělý tím, že se sejdou lidé naprosto odlišných sportovních výkonností, ale přesto rychlí nemusí čekat na pomalé a ti nemusí přepínat síly, aby stačili těm rychlejším. Někdo běhá, někdo chodí, ale všichni se na sebe usmívají. Pak ještě přidáváme Bejby schody, ve středu od pěti hodin, ale jen na dvacet minut pro ty, pro které je čtyřicet minut moc, zejména tedy děti …ať už běhající, čekající dole nebo ty, které nosí maminky v nosítku.

Co se Ti na Frýdku-Místku nejvíce líbí?

Krása je v očích pozorovatele. Já kolem sebe vidím skoro jen krásné a úžasné věci, Frýdek-Místek jsem si zamiloval – je tak akorát velký, akorát malý, krásně členitý, trochu rovinka trochu kopec, ta nádherná řeka uprostřed, výhledy, které se nikdy neomrzí…bydlím v Dobré, která je úplně úžasná a dohromady s FM je to tak silná dvojka, že jsem se ještě nikdy nevracel tak rád domů, jako teď.

Komentáře:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *