Pár tipů na říjnové filmy v Kině Vlast

Dramaturg Filmového klubu v Kině Vlast Vladan Literák doporučil několik filmů, které mohou návštěvníci kina zhlédnout letos v říjnu.

12. října: Balkan trip

Film o nevšedním výletu po zemích bývalé Jugoslávie do míst, kde turisty běžně nepotkáte. Na cestu se vydal produkční tým olomouckého režiséra Jiřího Slečky, jedná se o jejich čtvrtou road movie. Ve snímku představili největší pyramidu světa i nejošklivější město Evropy.

Diváci uvidí horu Trebević u Sarajeva a její opuštěný olympijský areál s bobovou dráhou z roku 1984 nebo město Mostar v Hercegovině a dobové záběry tamního unikátního mostu zničeného v občanské válce. Těšit se můžou také na dva velké přírodní divy Balkánu, vodopády Mirusha a Kravica. V Černé Hoře poplují po okouzlujícím Skadarském jezeru s posledními pelikány v Evropě, v Kosovu navštíví nejošklivější město i budovu Evropy a nechybí ani údajně největší pyramida světa či řada strašidelných překvapení okem profesionální kamery.

Po projekci bude následovat debata s tvůrci dokumentu.

http://kulturafm.cz/detail-akce/balkan-trip-tvurci-delegace/36256/icalrepeat.detail/

22. října: Zabijáci rozkvetlého měsíce

Na území členů indiánského kmene Osedžů byla objevena ropa a oni si zajistili příjem z každého vytěženého barelu. Ve dvacátých letech minulého století proto patřili k nejbohatším komunitám na světě. I když byli pohádkově bohatí, pořád to byli „jen“ indiáni, takže jejich podezřelé konce nikdo nevyšetřoval a práva na zisky z těžby ropy se tiše přesouvaly do cizích rukou …

Film vypráví o vztahu indiánky a místního veterána, jehož strýc pařil k nejváženějším mužům celého kraje. V hlavních rolích filmu režírovaném Martinem Scorsesem se objeví Leonardo DiCaprio a Robert De Niro.

http://kulturafm.cz/detail-akce/zabijaci-rozkvetleho-mesice/36289/icalrepeat.detail/-

23. října: Hranice

Nejnovější film známe polské režisérky Agnieszky Holland, je příběhem psycholožky Julie, která se stane členkou skupiny aktivistů pomáhajících uprchlíkům na Bělorusko – Polské hranici, a rodiny prchající před občanskou válkou v Sýrii. Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům.

http://kulturafm.cz/detail-akce/hranice/36285/icalrepeat.detail/-

26. října: Bratři

Film Bratři vypráví o jednom z největší příběhů studené války. Bratři Mašínové se po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, rozhodnou ustavit odbojovou skupinu a bojovat proti komunistické diktatuře se zbraní v ruce. Stanou se nejhledanějšími muži v zemi. Jen málokteré téma české historie vzbuzuje tolik emocí jako jejich příběh.

https://www.csfd.cz/film/756201-bratri/prehled/

27. října: Dokument z cyklu Exhibition on Screen (Výstavy na plátně): Příběhy umění z Tokia

Autor dokumentu režisér David Bickerstaff využil výstavu v oxfordském Ashmoleově muzeu, která dokumentuje 400 let neuvěřitelně dynamického a pestrého umění japonské metropole, jako odrazový můstek k následné cestě do města, aby blíže prozkoumal umění přímo na místě. Tokio se stalo za posledních čtyři sta let své nesmírně bohaté ale často i bolestivé historie jedním z nejživějších a nejzajímavějších měst na planetě.

Projekt Exhibition on Srcreen je průkopníkem a největším producentem v oblasti filmů o výtvarném umění a již deset sezón přináší do kin prohlídky světových výstav i biografie velikánů umění.

http://kulturafm.cz/detail-akce/exhibition-on-screen-pribehy-umeni-z-tokia/36307/icalrepeat.detail/-

Fotografie: Balkan trip.cz

Komentáře:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *