Petr Adamus je zástupce vedoucího, supervizor a koordinátor v Dobrovolnickém centru ADRA Frýdek-Místek. Je ve vedení centra, které pomáhá seniorům, dětem, nebo lidem se zdravotním postižením. Potkali jsme se ve frýdecko-místeckém Faunaparku, kde se spolu se svými kolegy a kolegyněmi věnoval dětem s autismem v rámci týdenního tábora.
Pro děti s autismem pravidelně pořádáte letní tábory. Jaký program jste pro děti připravili letos?
První den našeho týdenního tábora jsme zahájili ve Faunaparku, rozdělili jsme děti do dvou skupin, pasovali jsme je na piráty. Úterý jsme strávili na dětském ranči v Hlučíně, v programu byla jízda na koních, krmení zvířat i jiné aktivity. Další den se tábor konal v lanovém centru v Třinci, v lesoparku. Dneska (ve čtvrtek) jsme opět ve Faunaparku, děti plní v areálu různé úkoly. Poslední den tábora plánujeme výlet na mysliveckou chatu na Zlatník, protože jeden z tatínků od našeho kamaráda je lesník, tak nám domluvil návštěvu.
Zaujalo mne, že pro děti, které se účastní vašeho tábora, používáte termín kamarád. U nás v republice se v sociálních službách často používá termín uživatel, klient. Ale například v Norsku taková slova zásadně nepoužívají, nahrazují je termínem člen.
Já se vyhýbám termínu klient, uživatel, vůbec to nepasuje na naše děti, jsou to naši kamarádi.
Míváte tábory zaměřené na nějaké téma?
Ano, letošní rok se nese v duchu pirátské výpravy, máme děti rozděleny do dvou skupin na dvě pirátské lodě. Celý pobyt a všechny aktivity souvisí s tématem.
Jak ještě ADRA pomáhá dětem s autistickou poruchou?
Již sedmým rokem pro ně realizujeme volnočasové aktivity. Pořádáme různé kroužky – pohybový, výtvarný či kreativní, kam děti docházejí v průběhu celého roku mimo letní prázdniny. Kroužky přes školní rok realizujeme v Centru aktivních seniorů, ale když je třeba květen, je dobré počasí a venku je pěkně, tak se naše aktivity konají ve Faunaparku.
Příměstský tábor jsme se rozhodli poprvé uspořádat před třemi roky. Má to být vyvrcholení naší nabídky programu pro kamarády s autismem po uzavření školního roku.
Jak se vám líbí ve Faunaparku?
Faunapark je úžasné skvělé místo, je uprostřed města, v krásném prostředí, jsou tady stromy, stín. Místo je oplocené, takže nemusíme mít strach děti pustit z dohledu, nemůžou nám utéct mimo areál. My jsme strašně rádi, že tu můžeme trávit čas. Jsme moc vděční za podporu, kterou nám Faunapark poskytuje.
Liší se nějak zábava pro děti s autismem od programu pro děti, které takový hendikep nemají?
Určitě se liší, protože některé typy her se složitějšími pravidly nejsou vhodné pro naše děti, nemusejí je zvládnout. Například kolektivní nebo míčové hry jsou pro ně někdy náročné, proto je trochu zjednodušujeme a přizpůsobujeme pravidla. Vymýšlíme hry, které našim kamarádům lépe vyhovují.
Říká se, že mezi dětmi s poruchou v autistickém spektru jsou některé s mimořádným nadáním, je to tak?
Ano, někteří mají výjimečné nadání, ale filmy typu Rainman jsou trochu zavádějící, protože lidí s takto mimořádnými schopnostmi je docela málo, nicméně neříkám, že nejsou. Výrazné schopnosti se mohou projevit například talentem na informační technologie, někteří lidé s autismem pracují jako programátoři, mají úplně jiné analytické myšlení, daleko převyšují běžnou normu, v tom mohou být opravdu výjimeční.
Zájmy našich kamarádů jsou různě zaměřené, někteří třeba znají zpaměti všechny trasy a stanice metra, nebo trasy autobusů. Běžně jsou schopni vyjmenovat všechny zastávky tak, jak jdou za sebou.
Komu všemu ADRA ve Frýdku-Místku pomáhá?
Kromě dětí s autismem pomáháme mnoha cílovým skupinám, máme dobrovolnické programy v dětském domově, v domovech pro seniory, pomáháme osobám se zdravotním postižením, do některých domácností vysíláme dobrovolníky. Snažíme se reagovat na potřeby města.
Pracujeme i s dětmi ve školách a školkách, nabízíme vzdělávací programy – naši koordinátoři informují třídy o dobrovolnickém centru, jak funguje, jak mohou děti pomoci, jak se mohou zapojit. Jednoduše: jak myslet jeden na druhého.
Napadá mne, že můžete vyzvat lidi, ať chodí do charitativních obchůdků ADRY. Získané peníze totiž jdou na podporu dobrovolníků zaměřených na všechny cílové skupiny.
Přesně tak, jedna z velkých výhod pro nás je, že můžeme realizovat projekt ADRA obchodů, které jsou v režimu veřejné sbírky, kdy veškerý výdělek z obchodů jde zpátky do dobrovolnictví. Lidé mohou pomáhat různým způsobem. Buď mohou přinášet věci do obchodů, nebo můžou v obchodech nakupovat. Vedeme lidi ke znovu-spotřebě věcí, aby se se nemusely vyhazovat ty, které lze ještě použít. Myslím si, že to má velký přesah. I v obchůdcích potřebujeme dobrovolníky.
Co vás vnitřně baví na dobrovolnictví?
Baví mne na tom všechno, asi mám citlivější sociální vnímání a naplňuje mne, když můžu pomáhat druhým. Taková je vize organizace ADRA – být tady pro druhé a hledat různé cesty a prostředky, jak pomáhat. Propojovat lidi, kteří pomoc nabízejí, s těmi, kteří pomoc potřebují.
Na Církvi adventistů sedmého dne, která za Adrou stojí, se mi nejvíce líbí právě to, že jejím posláním je pomáhat druhým lidem a třeba i přírodě.
Určitě je dobré zmínit, že zřizovatelem naší humanitární organizace je právě Církev adventistů sedmého dne. Církev podporuje naše centrum, myslím si, že to dává dobrý smysl. Díky Adře se totiž křesťanství naplňuje v praxi.
Co byste v našem městě Frýdku-Místku chtěl pochválit?
Na Frýdku-Místku? Určitě se nám dobře spolupracuje s Magistrátem města. Moc se mi líbí, že radnice dlouhá léta podporuje Dobrovolnické centrum ADRA, za to jsme vděční, bez dosavadní podpory bychom nemohli dělat naše aktivity.
Komentáře: