Při třetí březnové sobotě oslavili občané Frýdku-Místku pětaosmdesáté výročí významné vojenské události, kdy se vojáci našeho 8. pěšího pluku postavili okupantům, vojákům tehdejší německé třetí říše. Na programu byla přednáška, rekonstrukce bitvy, prezentace válečné výbavy a techniky… Oslava se odehrála v prostorách společnosti Slezan a v areálu Faunaparku.
Památná událost je známá jako bitva o Czajankova kasárna, podle místa ve Frýdku-Místku, kde k boji došlo, kde se střetli němečtí a čeští vojáci. Šlo o jediný známý výraznější boj československých vojáků s německou armádou při obsazování zbývajících částí Čech, Moravy a Slezska. Odehrál se konkrétně 14. března 1939, o den dříve než okupace na jiných místech naší republiky.
Podle primátora Frýdku-Místku Petra Korče byl „krátký a hrdinný odpor 8. pěšího pluku proti německé přesile jednou z mála událostí, která spolu se zahraničním vojskem v Sovětském svazu, letci RAF v Anglii a atentátem na Reinharda Heydricha, … definovala obnovení samostatného Československého státu. Myslím si, že je nutné si je připomínat a dávat je do historických souvislostí a poučit se z nich i v dnešní době.“
Program akce byl nabitý a pestrý, pořadateli byly organizace Kultura FM a Klub vojenské historie z Chotěbuze. Členové klubu byli oblečení do historických uniforem a bylo znát, že historie je jejich velkým koníčkem, kterému s nadšením věnují spoustu volného času. Pravidelně připravují rekonstrukce bitev, vytvářejí dobovou armádní výbavu, včetně uniforem. Na akci ukázali bitevní techniku, mezi kterou patřil i český tančík vz.33. Ten v současnosti vyrobil fanoušek dějin podle starých dobových záznamů. Oslav se účastnili také zástupci československé obce legionářské, zástupkyně městské policie, skauti. Děti si mohly zahrát hry nebo se projet na koních.
Člen klubu vojenské historie Patrik Šostý na mou otázku, proč je důležité si historické události připomínat, uvedl, že „historie se opakuje a národ, který si neváží své historie, si ji bude muset jednou zopakovat“. Sám o sobě uvádí, že není profesionál, ale amatérský badatel mezi jehož hlavní oblast zájmu patří právě historie 8. Pěšího pluku a paravýsadku Wolfram. Hlavním organizátorem akce byl Jan Labák z Klubu Vojenské Historie Chotěbuz.
Při přemýšlení o významu události jsem měl dilema. Byl odpor českých vojáků hrdinstvím nebo omylem? V minulosti jsem se totiž dozvěděl, že oslavovaný hrdinský odpor vznikl jaksi z omylu, kdy příslušníci 8. pluku nedostali včas pokyny svého vedení. Odborníci na historii se shodli, že šlo o obojí, omyl i hrdinství. Čeští vojáci opravdu hrdinsky bojovali s Němci, zároveň se k nim nedostal pokyn, že se mají nepřátelům vzdát bez boje.
I podle nejznámějšího frýdecko-místeckého historika Jaromíra Poláška je vhodné si událost připomínat. Přesto tomu tak dlouho nebylo. Komunisti k ní přistupovali jako k záležitosti buržoazní první republiky, záležitosti kapitalistů. Po revoluci trvalo nějaký čas, než se akce začala připomínat. Historický okamžik ukazuje, podle pana Poláška, nejlepší tradice naší demokracie, před německou okupací jsme totiž byli bohatou a rozvinutou zemí, vznikla spousta architektonických skvostů, na tom může naše země stavět i v současnosti … Letos přišlo k památníku události kolem osmdesáti lidí, tedy rekordní počet.
Článek vyšel i na blogu Faunaparku: https://www.faunaparkfm.cz/akce/blog/lide-z-mesta-si-pripomneli-dejinny-okamzik-hrdinskeho-odporu-cechu-proti-nemeckym-okupantum/
Komentáře: